Wyzwania i niebezpieczeństwa jazdy na nartach

Jazda na nartach to prawdziwe wyzwanie dla naszych stawów. Dodatkowo ich struktura z biegiem lat ulega osłabieniu. Więzadła stają się mniej elastyczne, chrząstki stawowe ścierają się, zmniejsza się  ilość mazi stawowej. Z jednej strony poprzez zachowanie zdrowej diety oraz stałej aktywności fizycznej spowalniamy cały proces, z drugiej strony doskonaląc technikę jazdy na nartach możemy redukować przeciążenia, przez co będziemy cieszyć się kontaktem z narciarstwem przez wiele lat.

Młody organizm ma większą mobilność, elastyczność  stawów a także o wiele szybszą regenerację, przez co wybacza wiele błędów jakie możemy popełniać. Jednak z czasem zdolności regeneracyjne zmniejszają się, niejednokrotnie zmienia się też nasz tryb życia na mniej aktywny. Wtedy okazuję się, że w naszej jeździe czegoś brakuje, coraz częściej przyjemność, która kojarzy się z tym sportem zmienia się w ból, a nie jednokrotnie pojawiają się poważne kontuzje.

Dlatego tak istotne jest abyśmy jak najwcześniej nauczyli się prawidłowej jazdy na nartach. Zły nawyk utrwalony teraz będzie nie przyjemnie procentował w kolejnych latach.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że  trening dzieci stanowi dodatkowe wyzwanie. Nawet ucząc prawidłowej techniki możemy łatwo zniechęcić dziecko do nart przez nieumiejętne podejście do jego delikatnej psychiki. Nauka powinna kojarzyć się z przyjemnością, oraz odbywać się w atmosferze zabawy. Umiejętności dydaktyczne instruktora są równie ważne jak wiedza o narciarstwie. Dla tego nie powierzajmy swoich pociech przypadkowym pseudo instruktorom. Tylko profesjonalne, licencjonowane szkoły są gwarantem nauki  prawidłowej  techniki narciarskiej w przyjaznej atmosferze.

Zapraszamy na wyjazd na narty z Licencjonowaną Szkołą Narciarską – narciarz.pl