Początki nauki jazdy na nartach.

Bardzo często przed rozpoczęciem nauki pomijamy rozgrzewkę. Nie przygotowane do wysiłku ciało jest bardziej podatne na wystąpienie kontuzji, złamań, zerwań ścięgien. Jazda na nartach jest bardzo wymagająca dla naszego ciała, zwłaszcza przeciążeniu ulegają nogi, ale również duże znaczenie mają mięśnie posturalne. Dla tego  przed wyjściem na stok zróbmy prawidłową rozgrzewkę, która  wyraźnie zwiększy komfort i bezpieczeństwo jazdy, dopiero po niej przechodzimy do treningu techniki i pierwszych ćwiczeń specjalistycznych.

Naukę techniki jazdy na nartach najczęściej zaczynamy od jazdy pługiem. Polega ona  na szerokim rozstawieniu tylnej części nart oraz zbliżeniu do siebie przedniej, tworząc kształt litery „v”.
Wywierając  nacisk na wewnętrzne krawędzie nart, zwiększamy opór jazdy  dzięki czemu łatwo możemy regulować jej prędkość.

Pamiętajmy aby skupić swoją uwagę na równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała na nartach. Błędem jest  nadmierne przeciążenie przodu bądź tyłu nart, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty równowagi i upadku.

Uprawianie narciarstwa dostarcza wspaniałych wrażeń, wszechstronnie rozwija nasze ciało, kształtuje zdolności motoryczne. Jednak jest bardzo ważnym aby przeprowadzić naukę we właściwym tempie umożliwiającym poznanie i utrwalenie zawiłości technicznych. Pomijanie istotnych punktów nauki, lub nie poświęcanie im należytej uwagi może stać się przyczyną przyszłych ciężkich urazów. Dlatego uważajmy na osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji, tylko licencjonowana szkoła posiadająca certyfikaty Stowarzyszenia  Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN stanowi gwarant prawidłowej nauki techniki jazdy.

Licencjonowana Szkoła Narciarstwa – narciarz.pl zaprasza na szkolenia i wyjazdy.