Narciarstwo a zdrowie. Powody, dla których warto uprawiać ten sport.

Ruch i rekreacja to element bez, którego zdrowy tryb życia jest praktycznie niemożliwy. Potrzebujemy regularnej dawki ruchu nieomal jak codziennej porcji dostarczanych kalorii. Ciepłe miesiące to idealny czas do uprawiania różnych typów sportu, jednak czy z nadejściem zimy jesteśmy zmuszeni, by przenieść swoją aktywność do zamkniętych przestrzeni fitness klubów i siłowni?

Poniżej przedstawię kilka powodów, które wykażą, że uprawianie narciarstwa jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia.

Jeżeli chcemy pracować nad wzmocnieniem muskulatury całego ciała, to właśnie narciarstwo jest idealnym rozwiązaniem. Jest to sport wytrzymałościowy, przy którego uprawianiu zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Przede wszystkim wzmocnieniu ulegają niezwykle ważne i często pomijane w treningu mięśnie posturalne oraz mięśnie nóg.

Warto w tym miejscu zrobić małą dygresję i przytoczyć badanie wykonane w King College w Londynie. Mianowicie sprawdzano korelację pomiędzy siłą mięśni nóg a zdolnościami poznawczymi. Badanie przeprowadzono na grupie 324 bliźniąt płci żeńskiej w okresie 10 lat. Okazało się, że im silniejsze były nogi na początku badań, tym lepszą dana osoba miała sprawność poznawczą po dziesięciu latach.

Narty nie tylko doskonale wzmacniają nogi i całe ciało, ale dokonujemy tego w niezwykle przyjemny sposób. Szusujemy z dużą prędkością po pięknym, otulonym śniegiem stoku, a jednocześnie przeprowadzamy ciężki trening.

Zwróćmy też uwagę, że uprawianie narciarstwa wspaniale angażuje układ sercowo-naczyniowy. Szusując po stoku, nie tylko spalimy zbędną tkankę tłuszczową, ale zastosujemy profilaktykę przeciw chorobom cywilizacyjnym takim jak nadciśnienie, czy choroby miażdżycowe. Regularny trening cardio zwiększa też wrażliwość tkanek na insulinę i glukozę, przeciwdziałając cukrzycy.

Warto też wspomnieć, że narciarstwo poprawia naszą koordynację, poczucie równowagi oraz propriocepcję, czyli zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała.

Podsumowując, kiedy uprawiamy narciarstwo oraz wpływamy na sylwetkę, rzeźbiąc nieomal wszystkie mięśnie. Zwiększamy ogólną wytrzymałość. Wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy. Poprawiamy koordynację, a nawet wpływamy na zdolności poznawcze.

Warto podkreślić, że jazda na nartach, to przede wszystkim świetna zabawa. Trenując, pod okiem profesjonalnych instruktorów mamy pewność, że narty są niezwykle bezpiecznym sportem, ponieważ prawidłowa technika jazdy minimalizuje ryzyko kontuzji niemal do zera.

Zapraszamy na wyjazdy organizowane przez licencjonowaną szkołę narciarską Narciarz.pl